Trentino-Alto Adige je nejsevernější italská vinařská oblast, která se nachází přímo na italské hranici s Rakouskem. Přestože kdysi dominovaly místní odrůdy Lagrein a Schiava, ve 21. století se vína této oblasti stále častěji vyrábějí z dobře známých mezinárodních odrůd jako je Pinot Grigio a Chardonnay.

Vzhledem ke své složité geopolitické historii se Trentino-Alto Adige skládá ze dvou autonomních provincií: Trentino a Alto Adige. V Trentinu naprostá většina obyvatel mluví italsky, zatímco Alto Adige má převážně německy mluvící obyvatelstvo, které znají její provincii pod jménem Jižní Tyrolsko. 

Region má populaci více než jeden milion lidí, kteří jsou rovnoměrně rozdělení do obou provincií. Geograficky je Trentino-Alto Adige rozděleno téměř dokonale, s Trentinem na jihu a Alto Adigem na severu. Údolí kolem řeky Adige a jejích přítoků je domovem pro téměř všechny vinice v regionu, protože mimo tuto oblast je hornatý terén.

ODRŮDY TRENTINA
 

Vína z Trentino-Alto Adige nésou všechny znaky regionu s kulturní a politickou minulostí. Zatímco germánské odrůdy jako je Müller-Thurgau a Sylvánské zelené jsou stále svrchovanými pány v některých vinicích regionu, v jiných oblastech narazíme na místní Schiavu vedle rostoucího množství Pinot Grigio, Chardonnay, Pinot Nero, Pinot Bianco a Sauvignon Blanc. Vliv moderních a spotřebitely preferovaných vín zde převládají stejně jako v jiných italských regionech. Trentino-Alto Adige je jediný italský region jehož osázená plocha v poslední čtvrtině 20. století vzrostla.

Půda v údolí se v létě velmi rychle zahřeje a teplý vzdych zahřívá i svahy lemované vinicemi. To má spolu s jasným alpským sluncem zásadní vliv na bohatých a zralých vínek, které by člověk od tak hornatého a chladného regionu nečekal. Podobný soubor podmínek může být viděn například v jižním švýcarském kantonu Ticino, který je vzdálen 160 km na západ. Proudy teplého alpského vzduchu také přispívají k uchránění révy od nemocí a plísní.