Objevte skvělá vína Pinot Bianco

Pinot Grigio najdete po celé Italii i Evropě, my doporučujeme zaměřit pozornost na sever Italie a vína Pinot Bianco!

Pokud existuje jedno víno, které bohužel často chybí na vinných listech restaurací po celé evropě, je to Pinot Bianco. Tato nádherná vína jsou vyráběná především v regionech Alto Adige a vybrané části regionu Friuli. Pokud jste je ještě neochutnali, tak jste minuli řadu fantastických vín.

Vína Pinot Binaco, která jsou vyrobena z hroznů Pinot Blanc (německy Weissburgunder) pocházejících ze severovýchodní Itálii jsou velmi elegantní a nabízejí vzrušující kombinaci jemnosti a svěžesti. Vína jsou typicky suchá s minerálními tóny.

Ve srovnání s nejpopulárnějším italským bílým vínem Pinot Grigio, nabízí Pinot Bianco větší jemnost a a delikátnější aroma. Většinou zde naleznete aroma jablka, hrušky a tóny bílých květů. I když mají  Pinot Bianco i Pinot Grigio z této části Itálie svěží kyselinu, Pinot Bianco nabízí svůdnou krémovou strukturu, která se téměř nevyskytuje u vín Pinot Grigio.

Pinot Bianco:

I když můžete najít několik výjimečných vín Pinot Grigio se skvělou osobností a strukturou, jedná se  většinou o výjimku. Většina těchto vín je produkována z hroznů pěstovaných na rovinách a v údolích a je vyráběno v obrovských množstvích, což má za následek nepřeberné množství méně kvalitních  vín.
Oproti tomu je Pinot Bianco z Alto Adige vyráběno v omezeném množství a i když můžete nalézt několik odlišných stylů vína (svěžích a lehkých, nebo středně plných a komplexních), Pinot Bianco obvykle zaručuje středně až vysoce kvalitní vína.

Rozdíl je i v doporučené době konzumace vína. Pinot Grigio je vyráběno pro brzkou spotřebu, v prvním až druhém roce. Pinot Bianco má větší předpoklady k archivaci a můžete se dokonce setkat s několika skvělými víny Reserva, které mají potenciál zrání až deset roků.

Hrozny Pinot Blanc, které jsou dlouhodobě zaměňovány s podobnými hrozny odrůdy Chardonnay, přináší řadu výzev pro pěstitele. Tato odrůda potřebuje velmi specifické podmínky pro pěstování, velký svah vinice a zpravidla i lokality nad 450 metrů. Díky kombinaci výšky a čerstvého větru jsou zde zpravidla nižší teploty během vegetačního období, což má pozitivní dopad na kvalitu vína. Této odrůdě také vyhovují lokality, kde je méně vystavena přímému slunci a vyšší teplotě. Ideální jsou především vápencové půdy. Odrůda přirozeně produkují velké množství hroznů, proto je nutné udržet nízké výnosy, což je zásadní pro vysokou kvalitu vína.

Většina výrobců Pinot Blanco používá pro zrání ocelové tanky, tak aby zachovali svěží chuť vína. Část producentů nechává vína na kalech po dobu několika měsíců po fermentaci, pro dosažení větší hloubky a struktury vína. Pouze několik málo výrobců používá zrání v dubových sudech a i zde se jedná o střídmý přístup, tak aby se zabránilo zahlcení víná.
 

Skvělá vína Pinot Bianco můžete mimo Alto Adige nalézt také v některých částech regionu Friuli-Venezia Giulia, konkretně ve vybraných oblastech Friuli Colli Orientali a Collio. Místní vinná réva je pěstována na příkrých vinicích a na složitých půdách tvořených vrstvami opuky a pískovce. Tato půda známá jako Ponca, propůjčuje vínu minerální energii.

Ve srovnání s oslnivou expresivitou vín z Alto Adige, mají Pinot Bianco z Friulie tendenci být plnější, občas s přechodem až do opulentnosti. Přesto díky velkému svahu vinic mají tyto vína také svěží kyselinu. V jemném aroma naleznete tóny zeleného jablka, heřmánku a žluté broskve. Chuť je doprovázena výraznými minerálními tóny, která vínu propůjčuje intenzitu.

 

Doporučení Wine Emotion: Pinot Bianco Friuli Grave DOC

Societa Agricola Le Monde

Vinařství Le Monde vzniklo jako vinařský podnik Villa Giustinian v Portobuffolè. Tato starobylá vesnice byla dokumentována již v roce 997 jako hrad a říční přístav Benátské republiky.  Le Monde se vyznačuje vápenito jílovitými půdami, která se liší od štěrkovitých půd, které se nacházejí v oblastech Friuli Grave DOC. Z tohoto důvodu je vinařství považováno za skutečné CRU. Vinařství o rozloze 40 hektarů obhospodařuje vinice starší více než 30 let. Pěstování vinné révy je založeno na racionálním použití biologických, chemických a zemědělských prostředků, s maximálním omezením používání fytosanitárních výrobků obsahujících chemické látky.

Pinot Bianco Friuli Grave DOC

Víno Pinot Bianco pochází z míst, kde je víno kulturní tradice, z míst mezi mořem a kopci Friuli. Půdní podmínky, klima a slunce přispívají ke zrodu špičkových vín.

Víno je vyrobeno výhradně z hroznů Pinot Bianco, které se sbírají na začátku října. Po šetrném lisování probíhá fermentace při řízené teplotě a následuje zrání v nerezových tancích.

Barva je slámově žlutá se zlatavými odlesky. Víno má aroma exotického ovoce s tóny broskve a sladkého koření. Chuť je jemná, harmonická.

Víno doporučujeme jako aperitiv, nebo kombinovat k předkrmům a rybám.

Kellerei KÖSSLER

Vinařství Kössler se nachází v malebné středověké vinařské vesničce St. Pauls, ležící v srdci jedné z nejkrásnějších vinařských oblastí Jižního Tyrolska. Jeho impozantní kostel, známý jako "katedrála v zemi", dominuje St. Pauls a lze ho vidět na míle daleko. Místní úzké uličky a vinné sklípky jsou nádherné a stojí za to je vidět a navštívit. Vinařství má svůj původ již v roce 1631. Historická tradice byla spojena s inovacemi a vášní, která nyní vykazuje své výsledky v jemné kvalitě našich vín. Ekologicky šetrné víno se pěstuje především na strmých svazích obce St. Pauls, s jeho středomořským klimatem.

Pinot Bianco Alto Adige DOC

Odrůda Pinot Bianco Alto Adige se pěstuje v Jížním Tyrolsku již více než století. Pochází z vinic v okolí vesnice St. Pauls, které leží na strmých vápencových půdách ve vysoké nadmořské výšce 500-700 metrů. Výrazné teplotní rozdíly mezi dnem a nocí utváří víno s jedinečným charakterem.

Víno je vyrobeno výhradně z hroznů Pinot Bianco, které se sbírají na přelomu září a října. Po šetrném lisování probíhá fermentace při řízené teplotě a následuje zrání (5-7 měsíců v dubových sudech).

Barva je světle žlutá se zelenkavými odstíny. Víno má ovocné aroma s tóny jablka, broskve, meruňky a hrušky. Chuť je svěží, lehce minerální, s dobrou kyselinou.

Víno je vynikající jako aperitiv, nicméně jej lze kombinovat i k rybám a lehkým předkrmům.


Přidat komentář


Kategorie

Poslední články

Tagy

Nezmeškejte ani jednu novinku! Odebírejte náš newsletter