Marche je oblast na východní straně střední Itálie. Historie vinařství v Marche je stará tisíce let a nejvíce bylo ovlivněno Etrusky a Římany. Přítomnost těchto různých kultur vysvětluje šíři vinařské tradice a pestrou paletu vín v regionu. Marche má řadu terroir, které se velmi dobře hodí pro pěstování vinné révy a to zejména mezi skalnatými pobřežními kopci, jako jsou ty kolem Ancona. Vzhledem k vlivům Apenin, Jadranu a řek v regionu ( Metauro, Potenza, Tronto a Nera), existují různé podnebí a můžeme pak v této oblasti nalézt jak studené, tak i teplé vinařské zóny. 

Vinice v Marche pokrývají kolem 25,000ha a produkují téměř dva miliony hektolitrů vína ročně. Většina tohoto vína se prodává jako Vino di Tavola nebo pod titulem Indicazione Geografica Tipica IGT Marche. Pouze 20 procent se prodává pod  15 DOC a 4 DOCG tituly, což je asi o 40% méně než v "nejkvalitnějším" regionu Piemontu, ale zároveň výrazně více, než například na Siciílii nebo v Kalábrii, kde DOC vína tvoří cca 5% z celkové produkce.

ODRŮDY MARCHE
 

Region Marche je známý převážně pro svá bílá vína, nicméně můžeme zde nalézd i několik červených vín vysoké kvality. Pokud jde o objem, přední bílé odrůdy, které jsou zde všudypřítomné jsou Trebbiano (v různých formách) a Verdicchio. Nejjemnější vína Verdicchio se nacházejí v DOCGs Verdicchio dei Castelli di Jesi a Verdicchio di Matelica. Tyto do zelena zbarvená, příjemně ostrá vína se vyznačují svěží kyselinkou a jemnými tóny bylin, a jsou vynikající k mořským plodům nebo dušenému masu. Další pozoruhodné bílé víno z Marche je Bianchello di Metauro, vyrobené z Bianchello (také známé jako Biancame) hroznů pěstovaných v okolí údolí řeky Matauro. Mezi další zde pěstované odrůdy patří ještě Pinot Bianco, Passerina, Malvasia Toscana, Pecorino a Bianchello.

Nejlepší červená vína Marché jsou většinou vyrobena z Montepulciano nebo Sangiovese hroznů, v menším zastoupení se pak objevují hrozny Cliegiolo, Pinot Nero, Lacrima di Morro nebo Vernaccia Nera - odrůda pro výrobu šumivého vína Vernaccia di MOCG SerrapetronaZ těchto hroznů se dále vyrábí jemná červená vína Rosso Conero DOC ( Riserva může nést titul DOCG) a Rosso Piceno. Další dvojicí slibných DOC jsou Terreni di Sanseverino a Lacrima di Morro d'Alba.

DOC uvedené výše se specializují na vína pouze jedné barvy, ale většina DOC v Marche se vztahuje na červené a bílé. Patří mezi ně například Offida, Maceratino nebo Esino se svými špičkovými víny Verdicchio a Sangiovese Montepulciano.

Žádná položka