Přestože je Lombardie (Lombardy) jedním z největších a nejlidnatějších regionů v Itálii, má jen dvě světové uznávaná vína: červené Valtellina a šumivé Franciacorta. Většina jeho dalších vín je vyráběny pod méně známými DOC, nebo pod jedním z IGT regionu. Region se nachází v samém srdci severní Itálie a je ohraničen Piemontem na východě, Emilií-Romagnou na jihu a Benátskem na západě. Na severu jsou mohutné centrální Alpy a Švýcarský region Ticino.

Vína jsou pěstována kolem břehu jezera Garda po celá staletí. Vliv klimatu tohoto i dalších jezer je obzvláště cenný v chladnějších oblastech. Nejpozoruhodnější z nízko položených vinic Lombardie jsou Oltrepò Pavese, Mantovano a San Colombano al Lambro.

Poloha Lombardie přispívá k jeho působivé rozmanitosti. Například vinice Valtellina ležící v nadmořské výšce mezi 230m a 765m jsou chlazeny alpskými větry, které foukají z východu na západ dolů do údolí. Vzhledem k vysokohorskému kontinentálnímu klima zde denní teplota velmi kolísá. Přes den slunce svahy zahřívá, ale hned jak zapadne, větry teplotu srazí hodně dolů. To je výrazně odlišné od relativně stabilního klimatu na níže položených pláních, kde je průměrná teplota i vlhkost vyšší a stabilnější.

Lombardie je italské průmyslové centrum s druhým největším městem Itálie (Milán). Region má velké plochy panenské přírody - domov pro mnoho drobných vinařství, které tvoří významný podíl roční produkce vína, která je 1.500.000 hl.

ODRŮDY LOMBARDIE
 

Lombardie je velká a geograficky komplexní oblast, která může nabídnou širokou paletu vín a je domovem pěti DOCG a 20 DOC. Jednou z největších a neznámějších zón je Oltrepò Pavese a to nejen pro své šumivé Oltrepò Pavese Metodo Classico DOCG, ale v poslední době také pro své Pinot Grigio, které má od roku 2008 své vlastní DOC (Oltrepò Pavese Pinot Grigio). Franciacorta, druhé ze dvou šumivých DOCG vín Lombardie, pochází z rychle se rozvíjejících a dobře položených vinic mezi Brescií a jezerem Iseo.

Horská oblast Valtellina se může pyšnit dvěmi víny DOCG: Valtellina Superiore je výrazné víno z hroznů Amarone, druhým je pak Sforzato di Valtellina z hroznů Chiavennasca.

Na západním břehu jezera Lago di Garda se vyrábějí výrazné Garda a Lambrusco Mantovano vína. Stejně jako v případě celé Itálie, vysoce obchodovatelné "mezinárodní" odrůdy jako Merlot a Cabernet Sauvignon jsou stále více populární i ve východní Lombardii i když bílé odrůdy Trebbiano a Garganega si stále drží své pozice.

Jižně od jezera Lago di Garda je Lugana DOC, hvězdné víno vyrobené z Trebbiano di Lugana a jedno z mála Trebbiano vín, které prokazují hloubku a složitost. Řada kvalitních da Tavola vín nyní pochází z oblasti Lago di Garda a jsou vyrobené většinou z "mezinárodních" odrůd jako je Merlot a Cabernet (známé jako Bordeaux duo). Ve vyšších polohách pak můžeme narazit na další dvě známé odrůdy Pinot Noir a Chardonnay. Na jižním konci regionu kolem řeky Pád je domov pro tradiční serveroitalské modré odrůdy jako Croatina, Barbera a UVA Rara.