Lazio je oblast ve střední Itálii a je bránou do starobylého hlavního města Říma. Stejně jako mnoho jiných italských vinařských oblastí je i Lazio z vinařstvím spojeno již od pradávna. Jeho první obyvatelé byli Etruskové, následně je vystřídali Římané. Po pádu římské říše byl region zanedbáván a obrat nastal terpve v roce 1870, kdy se Řím stal hlavním městem Itálie.

Lazio se nachází ve střední Itálii, na severu hraničí s Toskánskem, na jihu s Campanií a na východě a severovýchodě pak s Abruzzem a Umbrií. Sopečné kopce poskytují vynikající základnu pro vinařství díky úrodné a porézní (dobře odvodněné) půdě. Výživa pro hrozny je poskytována z lávy a tufa půdy bohaté na draslík. Tento typ půdy je zvláště vhodný pro pěstování bílých hroznů, protože zajišťuje dobrou rovnováhu kyselosti. Blízkost Tyrhénského moře je také důležitý, protože chladný mořský vánek temperuje sušší, teplejší teploty na pobřeží.

ODRŮDY LAZIA
 

Pověst regionu je založena především na svých bílých vínen, kdy nosným pilířem je Trebbiano a Malvasia di Candia. Dříve byla tato vína těžká, nasládlá a dělána pro okamžitou spotřebu. Dnes jsou lehčí, sušší a ostřejší díky moderním metodám vinifikace. Nicméně stále se jedná o mladá vína ke spotřebě do 1-2 let, vyznačující se svou ostrostí, vysokou kyselostí a lehkosti, která je ideálním doprovodem k místní kuchyni. Ačkoli jeho červená vína nemají zatím tak vysoký kredit, pomalu si jej získávají a to zejména vína jako Sangiovese, Cesanese, Montepulciano, Merlot a Nero Buono di Coro. 

Lazio je domovem zhruba 30 DOC titulů, což představuje skvělou sbírku vín, z které vyčnívají tři bílá DOC: Castelli Romani (nejdůležitější), Frascati (více proslulé a tradiční) a Est! Est !! Est !!! di Montefiascone (méně známý na mezinárodních trzích). Za zmínku určitě stojí i Orvieto, které můžeme najít i u severovýchodního souseda Umbrie, nebo Marino. Vzácný nález také přichází z okolí jezera Lago di Bolsena v podobě Aleatico di Gradoli - sladké červené víno.

Jediné DOCG víno oblasti, Cesanese, se vyrábí pod názvem Cesanese del Piglio. Kopce  jižně od Říma, kde se nachází Piglio, jsou také domovem pro dalších dvou Cesaneses. Na prvním místě mezi červenými víny je Velletri, robustní červené víno vyrobené ze Sangiovese, Casenese, Montepulciana, Merlotu a Ciliegioly a produkuje se také jako riserva. Dalším vinikajícím vínem pak je da Tavola nebo osvědčení králové Bordeaux Cabernet Sauvignon a Merlot.

Žádná položka