Kampánie (Campania) je "holeň" Itálie. Její název pochází z Kampánie Felix, latinský výraz znamenající "šťastná země". Region má silné historické vazby na vinařství a vinohradnictví, které se datuje do 12. století před naším letopočtem a je jednou z nejstarších italských vinařských oblastí. Některé z odrůd této oblasti mají historické kořeny ve starověkých říších Řeků, Římanů a Byzance. Tato oblast je také slavná výrobou Falerno (Falernum), což je jedno z nejstarších italských vín.

Kampánie je stejně jako mnoho dalších italských regionů domovem impozantní řady odrůd, z nichž některé se nikde jinde na světě nevyskytují. Jeho nejdůležitější odrůdou je pravděpodobně Aglianico, z které jsou vyráběna dvě nejslavnější a nejuznávanější červená vína: Taurasi a Aglianico del Taburno.

Zásadní význam pro vinice Kampánie pak mají i odrůdy bílého vína Fiano a Greco, které patří k nejrespektovanějším bílým vínům v regionu (Fiano di Avellino a Greco di Tufo). Fiano se zde pěstuje již více než 2000 let. Jeho původní jméno bylo Vitis apiana, což v překladu znamená "réva včel"). Původ jména Greco je trochu více zřejmý a naznačuje jeho řecký původ. Další skvělou odrůdou je Falanghina, ze které se vyrábí Falerno del Massico a Galluccio. Sladká medová chuť vína Falanghina, získala chválu od starobylého spisovatele a filozofa Plinia staršího, který je označován jako tvůrce fráze vino veritas (ve víně je pravda).

ODRŮDY KAMPÁNIE
 

Vedle již zmíněných důležitých odrůd zde můžeme najít i méně známé drahokamy. Patří mezi ně Biancolella a Forastera, které společně tvoří páteř bílých vín Ischia. Suppezza, Sabato a Sciascinoso (místně nazvaný Olivella, kvůli olivovým tvarům hroznů), také hrají svoji roli a to zejména u vín z poloostrova Sorrento. Podél pobřeží Amalfi se daří místním zajímavým hroznům Fenile, Ripolo, Pepella nebo Ginestra, ze kterých se pak vyrábí vína Ravello a Furore. V rovinách Aversa se vyrábí pikantní šumivé víno s označením DOC a to Asprinio di Aversa. Poslední je pak odrůda Coda di Volpe, pojmenovaná pro podobnost s liščím ocasem (hrozny rostou v dlouhých svazcích).

Úspěch Kampánie je postaven na rozmanitém podnebí a terroir, na kterém se nachází přibližně 46,800ha vinic. Vinařství je úspěšné díky hojnosti slunečního svitu, suchého horkého letního období, mírných zim a dlouhého vegetačního období. 

Bílá vína Kampánie jsou většinou ovocná, mladistvá s vůní místní flóry, zatímco červená (hlavně z odrůdy Aglianico) potřebují trochu času pro zrání. Dynamické a inovativní metody pomohly zlepšit kvalitu vinařství Kampánie, zejména prostřednictvím lepšího řízení vinic, metod sklízení a výrobních technologií.