Friuli-Venezia Giulia je vinařská oblast v severo-východním cípu Itálie, jehož krajina se skládá z pobřežních nížin, hor i náhorních plošin. Region je na severu hranicemi svázán s Rakouskem a na východě se Slovinskem. Nejvýznamnější hory v této oblasti jsou Julské Alpy a odtud dodatek Giulia v názvu regionu. Na jihu leží záliv Terst (severní cíp Jaderského moře).

Vína v regionu výrazně vyčnívají z jiných italských vín: jsou vyrobeny s použitím převážně netradičních odrůd jako je například Sauvignon Blanc, Riesling a Pinot Bianco, ale i některých klasických italských hroznů, jako je Pinot Grigio a pro oblast typickáí Picolit. Výsledná vína se liší v závislosti na tom, zda se vyrábí ve středomořském podnebí na jihu, nebo alpském kontinentální klimatu na severu. Klasickým osvěžujícím vínem oblasti je Friuliano. To bylo dříve známé jako Tocai friulano, ale kvůli zaměňování s prestižním maďarským vínem Tokaj, došlo ke změně názvu a nyní se využívá pouze Friuliano. Další domácí odrůdou používanou k výrobě ostrých, živých vín je Verduzzo, které se hojně pěstuje v celém regionu.

Z hlediska terroir má nejdůležitější vliv na vinice Friuli-Venezia Giulia jejich postavení mezi Alpami a Jadranem. Hornatá území na severu a východě umožňuje umístit mnoho vinic až nad nízko položené mraky. Díky tomu se réva může slunit na jasném slunci bez přehřívání, což hroznům umožňuje získání plné komplexnosti a aromatickou hloubku. 

ODRŮDY FRIULI-VENEZIA GIULIA
 

Friuli-Venezia Giulia zakládá svou reputaci vinařské oblasti na vybrané skupině kvalitních drobných vinařů - velkovýroba se zde téměř nevyskytuje. Region je hrdý na svou zvláštnost, rozmanitost a skupinu místních odrůd. Nicméně v poslední době dochází k využívání mezinárodními odrůd, jako je Chardonnay, Pinot Noir a dokonce i Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc a Merlot. Region je také zodpovědný za produkci velkého množství vína Prosecco a šumivá vína převážně provedené v metodě Charmat.

Region je domovem tří DOCG, všechny pro bílá vína. V oblasti Colli Orientali del Friuli Picolit ve východních kopcích regionu se vyrábí velmi uznávané sladké bílé víno Picolit.

DOC Friuli-Grave je nejdůležitější z hlediska množství vyrobeného vína. Toto DOC pokrývá podstatnou část Friuli-Venezia Giulia, táhnoucí se od Colli orientali přímo na hranici s Benátskem. Jeho jméno se odkazuje na štěrky, které charakterizuje tuto zemi a je výsledkem mnoha tisícileté alpské eroze u řeky Tagliamento.

Žádná položka